Berlinben az orosz Alekszandr Griscsuk nyerte meg a villámsakk-világbajnokságot. Harmadszor lett világbajnok, 2006-ban és 2012-ben már győztesként ünnepelték. A francia Maxime Vachier-Lagrave a 20. fordulóig az élen állt, a finisben hibázott, félpontos hátránnyal lett ezüstérmes. Az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik gyengébb mezőnyértéke miatt bronzérmesként zárta a 21 fordulós emlékezetes viadalt. A címvédő norvég világbajnok Magnus Carlsen csak hatodik lett. Lékó Péter négy győzelemmel, tizenöt döntetlennel és két vereséggel az 57. helyen végzett a játszmánként 3-3 perc és lépésenként 2-2 másodperc bónusszal megrendezett világbajnokságon.

12288

A mai játéknap rangadókkal kezdődött, a félpontos előnnyel vezető francia Maxime Vachier-Lagrave a kubai Leinier Dominguez Perezzel, a címvédő Magnus Carlsen az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikkal remizett. Az örmény Levon Aronjan a holtversenyes harmadik helyre lépett előre az orosz Szergej Karjakin elleni győzelmével, csatlakozott az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov, aki a kétszeres villám-világbajnokra, az orosz Alekszandr Griscsukra mért vereséget. Lékó Péter az örmény Szergej Movszeszjannal osztozott meg a ponton. Messze volt a vége, egy-egy megingás, elnézés, egy kis szerencse, s nagyot változik a helyezés a szoros mezőnyben.

A 13. fordulóban MVL könnyen nyert az izraeli Borisz Gelfand ellen, Radzsabov bonyolult csatában Carlsenre mért vereséget, Vachier-Lagrave az azerbajdzsáni sakkozó előtt vezetett egy ponttal, Carlsen másfél pontos hátránnyal négyes holtversenyben, Aronjan, Karjakin és Dominguez társaságában harmadik volt. Lékó az orosz Nyikita Vityjugovval remizett. Egyre nagyobb szerepet kapott a párosítás, a kedvező színelosztás.

_MG_8268

Remek volt a szereposztás a következő körben. Az eredmények az éllovas francia nagymesternek kedveztek. MVL remizett az ukrán Vlagyimir Oniscsukkal, Radzsabov és Karjakin sem bírt egymással. Carlsen nem kis szerencsével úszta meg vereség nélkül Peter Szvidler elleni partiját. Dominguez elvesztette veretlenségét, Karjakin győzte le. Vachier-Lagrave egy ponttal előzte meg Radzsabovot és Karjakint, Carlsen a negyedik helyet osztotta Aronjannal, Kramnyikkal és Tomasevszkijjel. (A norvég tv közvetítése miatt Carlsen helyezésétől függetlenül végig az első táblán játszott.) Lékó tízedik döntetlenét könyvelte el, ezúttal a német Daniel Fridmannal szemben.

Folytatódtak a nagy ütközetek, Carlsen-Griscsuk, Vachier-Lagrave-Kramnyik, Karjakin-Radzsabov és Aronjan-Tomasevszkij derbik következtek, Lékó az orosz Daniil Dubovval csapott össze. Folytatódott a címvédő norvég világbajnok rossz sorozata, Griscsuktól is kikapott, a tízedik helyre csúszott vissza, utolsó öt partijából három vesztés mellett csak két remit ért el. MVL előnye Radzsabov ellen győztes Karjakin előtt fél pontra csökkent, Aronjan egyedüli harmadikként zárta a 15. fordulót. Lékó sorozatban hatodszor remizett.

Az élmezőny állása a 15. forduló után:

H. R. Név FED Élő Pont  TB1   TB2  Perf.
25 22 Lékó Péter HUN 2736 9,5 2622 119,5 2713

A 16. fordulóban az első hét táblán csak döntetlenek születtek. Vachier-Lagrave ügyes védekezéssel hárította Griscsuk kezdeményezését. Aronjan fölényes állást rontott el honfitársa, Hrant Melkumjan ellen, Karjakin megőrizte második helyét. A címvédő Carlsen döntetlennel folytatta, a fehérorosz Zsigalko keserítette el a világbajnokot. Lékó Péter az orosz Jan Nepomnjacsijt túljátszotta, de a kapkodásban remire rontotta pozícióját.

DANL0743

Úgy tűnt, hogy Vachier-Lagrave nagy lépést tett a végső győzelem felé, három döntetlen után nyert Szvidler ellen. Számára kedvezően alakultak a riválisok eredményei is. Karjakin kikapott Kramnyiktól, vesztett Aronjan is, az ukrán Yuri Vovk volt eredményes az örmény sakkozóval szemben. MVL előnye másfél pontra nőtt, 13,5 ponttal állt az élen, Vovk, Karjakin, Kramnyik és Griscsuk osztotta a második helyet. A mai játéknapon először nyert Magnus Carlsen, csak fél pont választotta el a holtversenyes második helyezettektől. Lékó Péter elvesztette veretlenségét, hetes remiszéria után vereséget szenvedett a lengyel Bartosz Sockotól, a 45. helyre esett vissza.

A 18. körben rendkívül izgalmas összecsapásokra került sor és bonyolódott a helyzet. Maxime Vachier-Lagrave tizenkét fordulón át nem vesztett játszmát, Vovk legyőzte a francia éllovast. MVL előnye fél pontra csökkent Vovk, Kramnyik és Griscsuk előtt. Az exvilágbajnok Aronjan ellen győzött, Griscsuk is fontos meccset nyert Karjakinnal szemben. Carlsen a felzárkózott Gelfandot kényszerítette megadásra. Lékó a lengyel Dudától kapott ki.

A váratlan vereség után Vachier-Lagrave elvesztette magabiztosságát, újabb partit vesztett, Vaszilij Ivancsuk győzte le. Vovk kiremizte Carlsent. Két fordulóval a befejezés előtt négyen álltak 13,5 ponttal az élen, Vovk, Vachier-Lagrave, Kramnyik és Griscsuk. Fél pont hátránnyal Carlsen, Ivancsuk, Tomasevszkij és Napomnjacsij követte a vezető négyest. Lékó a paraguayi Bachmannal megosztozott a ponton.

IMG_5400

A villám-vb-k történetében még nem láttunk ennyire izgalmas, fordulatokban gazdag hajrát. A befejező forduló előtt Vlagyimir Kramnyik és Alekszandr Griscsuk vezetett félpontos előnnyel. Az exvilágbajnok Vovk ellen nyert, Griscsuk nagy harcot vívott a másodpercekkel is, de bírta a kapkodást, ezt Tomesevszkij bánta. Ivancsuk visszavágott Carlsennek a rapid-vb-n elszenvedett vereségéért. Vachier-Lagrave és Ivancsuk osztotta a harmadik helyet az orosz duó mögött, Carlsen visszaesett a kilencedik helyre. Lékó az azerbajdzsáni Safarlival is remizett.

A befejező körben Griscsuk megszerezte az első helyet jelentő győzelmet Gelfanddal szemben. Vachier-Lagrave könnyen verte Kaszimdzsanovot, bánhatja, hogy a finisben megingott. Kramnyik a második játéknapon játszott jobban. Lékó Péter az orosz Ildar Hajrullinnal osztozott a ponton, tizenötödik döntetlenével zárta a vb-t.

Alekszandr Griscsuk harmadszor lett a villámsakk világbajnoka. 2006-ban és 2012-ben elért elsősége után Berlinben is diadalmaskodott. Az első játéknapot 7,5 ponttal a 19. helyen zárta. A mai első fordulóban Tejmur Radzsabovtól kikapott, de utána nagy sorozatba kezdett, hét győzelem mellett csak Maxime Vachier-Lagrave és Vlagyimir Kramnyik ellen remizett, hét partiban nyerni tudott, a hajrá izgalmait riválisainál jobban bírta.